Banner
HABERLER
Haberler / DİKKAT! BİR YANLIŞ, ÜRETİMDEKİ BÜTÜN DOĞRULARI GÖTÜRÜR
DİKKAT! BİR YANLIŞ, ÜRETİMDEKİ BÜTÜN DOĞRULARI GÖTÜRÜR Plastik enjeksiyon prosesinde soğutma performansı, üretim performansını belirleyen faktörlerin başında geliyor.

Plastikciyiz.biz’e konuşan Uygulama Mühendisi Vedat Karakuş, soğutma cihazının doğru seçilmemesi durumunda üretimin beklenilen verime asla ulaşamayacağını ve yüksek maliyet getireceğini söyledi. Karakuş şöyle konuştu:

“Soğutma, plastik makine ve ürün performansını doğrudan etkileyen faktörlerin başında gelir. İlerde genişleme potansiyeli olan bir sistemin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, doğru set sıcaklıkları ve tesisat ile dizayn edilen bir sistem, üretim performansını arttırırken aynı zamanda çok ciddi oranlarda enerji tasarrufu sağlar. Yanlış bir yatırım ya ilk yatırım maliyetlerini ve enerji giderlerini arttırır ya da proses ihtiyaçlarını karşılayamayarak tamamı ile yanlış bir yatırım olur.”

MÜHENDİSLİK PLASTİKLERİNDE ISITMA GEREKSİNİMİ DE OLABİLİR

Soğutma sistemi üzerinde çalışılan bir sistemde ilk bakılması gereken noktanın sistemde kaç farklı sıcaklık değeri olduğunun tespit edilmesi gerektiğini belirten Vedat Karakuş; “Farklı kalıplarda farklı set değeri beklentisi olabilirken, özellikle mühendislik plastikleri çalışılan kalıplarda ısıtma gereksinimi de olabilir.” dedi. 

HASTEK olarak 15 yılı aşkın bir süredir İtalyan Industrial Frigo ile her ihtiyaca yönelik profesyonel çözümler sunduklarını belirten Karakuş, “Örnek verecek olursak yaz ve kış aylarında, yağ ve kalıp soğutmasında örneğin 25 °C set sıcaklığının yeterli olduğu durumlar için Industrial Frigo’ nun ürünü olan SIRE Serisi Entegre Enerji Tasarruf Soğutucularını öneriyoruz.” diye konuştu.

YIL BOYUNCA %60’A VARAN ENERJİ TASARRUFU SAĞLAMAK MÜMKÜN

Dahili bir chiller ve kuru havalı soğutucu kombinasyonundan oluşan SIRE serisinin, akıllı entegre enerji tasarruf sistemi soğutucuyu set etmiş olduğunuzu sıcaklık ve hava sıcaklığı doğrultusunda Kuru Soğutucu mu, Chilleri mi çalıştıracağına karar verdiğini anlatan Uygulama Mühendisi Vedat Karakuş,

“Şartlar uygun hale geldiğinde (hava sıcaklığı, su set sıcaklığının 3-4 °C altına indiğinde) akıllı sistem chilleri devreden çıkartarak istenilen suyu Kuru Soğutucu ile sağlamaya başlar. Bu sayede yıl içinde %60’a varan enerji tasarrufu sağlar.” şeklinde konuştu. Karakuş, şunları söyledi:

SIRE serisi Endüstriyel Soğutucu, bu işlemi Otomatik hız kontrollü Alman EBMPAPST marka fanları yüksek kaliteli DANFOSS veya EATON marka kontrol grupları yine düşük enerji tüketimli COPELAND marka Scroll tip kompresörleri ile başarır. Tam kapalı devre çalışan sistemde,  soğutma suyunun herhangi bir noktada hava ile teması söz konusu değildir. Su kaybı olmadığı gibi tam kapalı devre çalışmasından dolayı statik basınç kaybı da söz konusu değildir.

SIRE serisinin bütün avantajlarının yanı sıra, ayrıca INDUSTRIAL FRIGO’ nun antifriz gerektirmeyen PATENLİ SIREG serisi de müşterilerimize sunabileceğimiz seçenekler arasındadır. SIREG serisi özel batarya tasarımları sayesinde,  Antifriz ihtiyacı duymazlar. %100 su kullanan bu soğutucuların soğutma verimleri de yüksektir. “

 

Kaynak: plastikciyiz.biz

Dr Frigo
DR Frigo Sorularınızı Cevaplandırıyor
Yenile
E Bülten

Kayıt olmak için lütfen e-mailinizi yazınız.

Sosyal Medya

Hastek Industrial Frigo’nun Resmi Distribütörüdür

Bilgi ve Danışma Hattı
+90 212 671 60 50


info@industrialfrigo.com.tr

Akçaburgaz Mh. 3108 Sk. No:6 PK: 34522 Kıraç Esenyurt - İstanbul / TÜRKİYE
Cpyr
Copyright 2016 Industrial Frigo Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım
TEKLİF ALIN
SİZİ ARAYALIM