Kategoriler
Blog
PLASTİK ENDÜSTRİSİNDE KALIP ve YAĞ SOĞUTMA SİSTEMLERİ
PLASTİK ENDÜSTRİSİNDE KALIP ve YAĞ SOĞUTMA SİSTEMLERİ
Plastik endüstrisi soğutma uygulamalarına ihtiyaç duyulan bir sektördür ve çokça kullanılmaktadır. Ayrıca üretimin maliyetine ve ürünün kalitesine direkt etki eder. Bu nedenle soğutma uygulamalarında kullanılacak yöntemin bilinçli seçilmesi gerekir.
PLASTİK ENJEKSİYONDA KALIP ŞARTLANDIRMA
PLASTİK ENJEKSİYONDA KALIP ŞARTLANDIRMA
Plastik enjeksiyon makinelerinde üretilen bazı ürünler, kalıp ısısının uygunsuzluğu dolayısı ile istenilen fiziksel özelliklere sahip olamaz. Bu problemler genellikle ürünün yüzey veya şekil bozukluğu, mukavemeti ve ürünün kalıptan eksik çıkması gibi problemlerdir. Bunun çözümü kalıbın sıcaklığının sabit tutulmasıdır. Bazı ürünlerde bu sıcaklık düşük, bazı ürünlerde yüksek tutulmalıdır. Kalıp şartlandırıcıları, belirtilen problemlerin giderilmesi için tasarlanmış cihazlardır. Kalıp boyutlarına, ihtiyaç duyulan kalıp sıcaklığına bağlı olarak sulu veya yağlı tip olarak farklı tasarımlar mevcuttur.
YENİ NESİL KALIP ŞARTLANDIRICI - IF EXTREME SERİSİ
YENİ NESİL KALIP ŞARTLANDIRICI - IF EXTREME SERİSİ
Extreme Serisi Özellikle Piano Black görselliğine sahip ürünlerde yüzey kalitesini mükemmelliğe yaklaştırmak için tasarlanmış yeni nesil kalıp şartlandırıcıdır.
CHILLER ve ENTEGRE DOĞAL SOĞUTMA BATARYALI SİSTEMLER
CHILLER ve ENTEGRE DOĞAL SOĞUTMA BATARYALI SİSTEMLER
Enerji verimliliğinin tesisatlar da giderek ön plana çıkması tesislerde enerji tüketiminin hatırı sayılır bir kısmını yaratan soğutma gruplarının tasarımlarını da etkilemeye başlamıştır. Geleneksel soğutma gruplarından farklı olarak entegre doğal soğutma bataryalı gruplar uygulamalarda kendilerini hissettirir olmuşlardır. Örneğin İngiltere'de yıllık soğutma ihtiyacının %62 'sinin doğal soğutma ile sağlanmasında entegre doğal soğutma bataryalı su soğutma gruplarının etkisi vardır. Bu ülkede yıllık soğutma ihtiyacının yalnızca %38 'i mekanik soğutma ile sağlanmaktadır [24]
CHILLER'DE
CHILLER'DE "SCROLL" TİP KOMPRESÖR KULLANIMI AVANTAJLARI : 
Üretim maliyetlerinin giderek arttığı günümüzde enerjinin ekonomik kullanılması büyük önem arz etmektedir. Endüstriyel soğutma ihtiyacı olan firmalarda; firmanın toplam elektrik tüketiminde, gazlı soğutma gruplarının (chiller) tükettiği elektriğin önemli rolü vardır. Bu sebeple soğutma uygulamalarında daha az enerji tüketimiyle soğutma ihtiyacının karşılanabilmesi önemli bir maddi tasarrufu da beraberinde getirmektedir. Soğutma gruplarının tükettiği enerjinin büyük kısmını kompresörler tüketmektedir. Bu sebeple; kompresörler üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde soğutucu akışkanın sıkıştırılması üzerine yeni yaklaşımlar geliştirilmiştir. Yeni sıkıştırma yaklaşımıyla üretilen kompresörlerden biride scroll tip adı verilen kompresörlerdir. Scroll tip kompresörler; soğutma verimlerinin yarı-hermetik ve hermetik tip kompresörlerden yüksek olması, daha güvenilir, daha emniyetli, titreşimsiz ve daha sessiz çalışmaları, daha az yer kaplamaları ve ağırlıklarının düşük olması gibi avantajları nedeniyle soğutma guruplarında kullanılmaktadırlar. Maliyetinin diğer kompresörlere göre yüksek olmasına rağmen sağladığı enerji tasarrufu ve uzun vadede arıza sorunlarıyla karşılaşılmadığından dolayı maliyet dezavantajı önemini kaybetmektedir.      
SU SOĞUTMA KULELERİ
SU SOĞUTMA KULELERİ
Su Soğutma Kuleleri genellikle ilk yatırım maliyetinin düşüklüğü için tercih edilir . Ancak oldukça fazla dezavantajları vardır. Açık sistem olduğu için buharlaşma sonucunda çöken kireç ve tortuların kalıp soğutma kanalını pisletmesi ve tıkaması soğutma verimini gün geçtikçe azaltır. Kapalı sistem kuleler yani diğer bir adıyla bataryalar kulenin yerine tercih edilmesi gereken ürünler olmalıdır. Bataryalar kış aylarında aynı chiller gibi çalışıp işletmeye yüksek oranda tasarruf sağlar.
(KOMPRESÖRSÜZ) KURU ENDÜSTRİYEL SOĞUTUCULAR ve AVANTAJLARI
(KOMPRESÖRSÜZ) KURU ENDÜSTRİYEL SOĞUTUCULAR ve AVANTAJLARI
Su soğutma işleminde kullanılan kanatlı-borulu ısı değiştirgeçli bir diğer yöntem de Kuru Soğutucu olarak adlandırılan sistemlerdir. Plastik, kimya, enerji vb. sektörlerdeki proses su soğutma tesisleri için ideal çözümdürler ve kullanım alanları oldukça yaygındır. Temel mantık sistemdeki dönüş suyu yükünün bir fanlı eşanjör sistemi yardımıyla havaya aktarılmasıdır. Fanlar (vantilatörler) ile emilen havanın kanatlar (lameller) arasından geçerken boru içindeki akışkanı soğutması esasına göre çalışır.
SOĞUTMA SİSTEMİ SEÇİMİ İÇİN PRATİK HESAPLAMA
SOĞUTMA SİSTEMİ SEÇİMİ İÇİN PRATİK HESAPLAMA
Endüstriyel soğutma sistemi ilk alırken pahalı değilse , mutlaka maliyet düşürücü bir takım unsurlar dahil değildir. Dolayısı ile bu da kullanım esnasında daha az tasarruf yapacağınızı gösterir. Soğutma yatırımı yaparken sistemin ucuzluğuna bakmadan içeriği iyi inceleyerek yatırım yapılması tavsiye edilmektedir. Soğutma tesisin kalbidir , durması komple tesisi durdurur. 

ITALYAN Industrial Frigo (IF) MARKA SOĞUTMA SİSTEMİ ALMANIN NEDENLERİ :
ITALYAN Industrial Frigo (IF) MARKA SOĞUTMA SİSTEMİ ALMANIN NEDENLERİ :
Chiller uzun vadeli bir yatırımdır. Çok çeşitli fiyatlarda Chiller vardır. Çünkü Chiilerde daha az maliyetli cihaz üretebilirsiniz. Mesela petek yüzeyini azaltırsınız ve kompresörü büyütürsünüz , sanki aynı kapasitede soğutma aldığınızı sanırsınız bir de yerden kazandım sanırsınız ama harcadığınız elektrik devasa olur. Eh tabi pazarlığın bu boyutlara ulaştığı ülkemizde de üretici ne yapsın mecburen oradan buradan kısacak ki müşteri daha ucuza işini görsün. Petekleri ( Ciğerleri ) geniş , Kompresörü ( Kalbi ) kuvvetli ve verimli chiller olan IF nin fiyat farkı belki ilk yatırımda %15-25 civarında daha pahalı olabilir ama ilk 1 yılda aradaki farkı amorti edip yıllar boyu sizi kara geçirir, üstelik en sıcak günlerde sizi yarı yolda bırakmadan..
Dr Frigo
DR Frigo Sorularınızı Cevaplandırıyor
Yenile
E Bülten

Kayıt olmak için lütfen e-mailinizi yazınız.

Sosyal Medya

Hastek Industrial Frigo’nun Resmi Distribütörüdür

Bilgi ve Danışma Hattı
+90 212 671 60 50


info@industrialfrigo.com.tr

Akçaburgaz Mh. 3108 Sk. No:6 PK: 34522 Kıraç Esenyurt - İstanbul / TÜRKİYE
Cpyr
Copyright 2016 Industrial Frigo Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım
TEKLİF ALIN
SİZİ ARAYALIM